Rewitalizacja centrum Izabelina wraz z przebudową Urzędu Gminy

SYTUACJA
SYTUACJA
Teren objęty opracowaniem został podzielony na dwa obszary (Teren I, Teren II) zlokalizowane w centralnej części Izabelina. Teren I usytuowany jest po północnej stronie ul. 3 Maja. Zlokalizowane są na nim budynki użyteczności publicznej jak m.in. Urząd Gminy czy Centrum Kultury Izabelina. Teren II leży po południowej stronie ul. 3 Maja, w pobliżu Szkoły Podstawowej.
TEREN I
Zaprezentowana koncepcja zakłada uporządkowanie terenu stwarzając atrakcyjne przestrzenie publiczne przyjazne dla mieszkańców. Głównym elementem całego założenia jest zadaszenie dojść do budynków, które w połączeniu z palisadami porządkuje cały obszar wyznaczając klarownie przestrzenie publiczne. Do głównego placu przylega plac przed wejściowy Urzędu Gminy, który stanowi przedpole
dla przebudowywanego budynku. W dalszej części terenu w kierunku północnym zadaszenie naprowadza na wejście do istniejącego budynku Centrum Kultury, a w kierunku zachodnim od głównego placu na nowoprojektowany budynek użyteczności publicznej. Od strony północnej nowego budynku, przed wejściem bocznym do UG zlokalizowany został skwer miejski z ekologicznym placem zabaw oraz miejscami upamiętnienia Ryszarda Kapuścińskiego i Heleny Sznajder.
TEREN II
Zaproponowana koncepcja zagospodarowania Terenu II zakłada stworzenie jak największej powierzchni zielonej umożliwiającej realizowanie różnych aktywności w centralnej części działki. Z tego względu program podzielono na dwa obiekty, gdzie część CUS zlokalizowana została w głębi działki, a część usługowa – przy ul. 3 Maja. Wzdłuż ulicy szkolnej zaproponowano targowisko miejskie przykryte zadaszeniem łączącym obydwie kubatury. Na terenie zielonym zaproponowano boisko do badmintona, boisko do gry w bule oraz łąkę z leżakami. Miejsca parkingowe oraz miejsca dostaw towaru na targowisko zaprojektowano wzdłuż ulicy Szkolnej.
KONCEPCJA
Koncepcja przebudowy budynków istniejących oraz budowy budynku projektowanego zakłada nadanie jednego wyrazu architektonicznego w celu uporządkowania przestrzeni Terenu I. Zamierzenie to wzmacnia dodatkowo zadaszenie oraz palisady łączące obiekty będące tematem opracowania.
W przebudowywanych budynkach zdecydowano się zamienić dachy dwuspadowe na płaskie dachy zielone, które nadają nowoczesnego charakteru oraz tworzą spójną całość wraz z płaskim nowoprojektowanym zadaszeniem okalającym budynki. Wertykalny układ elewacji zainspirowany został charakterystycznym rytmem pni zadrzewienia okalającego teren opracowania. W nawiązaniu do istniejących budynków nie podlegających przebudowie powierzchnie elewacji pomiędzy drewnianymi elementami zaproponowano jako jasną okładzinę kamienną.