Ekspozycja stała Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest wyjątkowym przedsięwzięciem realizowanym w polu współczesnej, polskiej kultury pamięci. Kompleks łączyć będzie w sobie dwie funkcje: muzealną i miejsca pamięci narodowej, dzięki czemu Muzeum ma być swoistym pomnikiem wystawionym przez społeczeństwo wszystkim, którzy wierni zawołaniu Bóg, Honor, Ojczyzna, Wolność przywrócili Polsce Niepodległość.
Stała ekspozycja muzeum zlokalizowana zostanie na terenie kompleksu dawnego więzienia i aresztu śledczego Warszawa – Mokotów przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie, który w całości zostanie przekształcony na siedzibę Muzeum.
Wystawa ukazywać będzie całość polskiego wysiłku niepodległościowego po 1944 roku, między innymi konspirację wojskową, stanowiącą kontynuację podziemia niepodległościowego z czasów funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego, jak również późniejsze, różnorodne działania ze sfery oporu społecznego w kraju i poza jego granicami, zwłaszcza działania mieszczące się w pojęciu „opozycji demokratycznej” i „opozycji niepodległościowej”.
Projektowana przestrzeń na terenie więzienia i aresztu śledczego zawiera w sobie obiekty wielkiej wagi historycznej, stanowiące ważkie nośniki pamięci społecznej. Stała ekspozycja Muzeum zostanie zlokalizowana zatem w obiektach odznaczających się nie tylko wysokiej jakości architekturą, ale również posiadających znaczną wartość kulturową, dlatego walor autentyzmu jest w tym przypadku najwłaściwszą ramą dla zlokalizowanych funkcji ekspozycyjnych.
Koncepcja Muzeum zakłada prowadzenie ścieżki zwiedzania widza zgodnie z założeniami konspektu scenariusza ekspozycji. Wykorzystuje zalety architektoniczne przestrzeni zastanej kolejnych pawilonów kompleksu oraz uwzględnia ergonomiczne funkcje nowoprojektowanego zakresu budowlanego, stając się spójnym założeniem architektoniczno – wystawienniczym.
Poszczególne segmenty tematyczne zostały rozmieszczone w następujący sposób:
– Pawilon nr 1 – Żołnierze Wyklęci
– Pawilon nr 2 – Żołnierze Wyklęci + Cele Więzienne
– Pawilon nr 3 – Więźniowie Polityczni
– Pawilon nr 4 – Bezpieka + Cela Śmierci (podziemie)