Teatr Lalek Banialuka z oddziałem Książnicy Beskidzkiej

Sytuacja
Zaproponowana forma architektoniczna budynków zakłada powściągliwy oraz harmonijny wyraz z otoczeniem. Budynek teatru oraz biblioteki mają prostopadłościenną formę przekrytą kopertowym dachem. Dachy w spadku posiadają aspekt użytkowy oraz sprawiają, że budynki formą komponują się z zabudową najbliższego otoczenia jak i w szerszym kontekście miasta, gdzie dominują dachy spadziste.
Formę obydwóch budynków zaprojektowano podobnie, jednak na zasadzie negatywu.
W obu obiektach strukturalność elewacji budowana jest na zasadzie wycofania poszczególnych kondygnacji względem ścian zewnętrznych.
W obiekcie teatralnym przewidziano w parterze podcień po całym obwodzie budynku, który wizualnie nadaje lekkości sporej kubaturze Teatru. Zabieg ten pozwala także na możliwość przejścia podcieniem chroniącym od niesprzyjających warunków pogodowych na plac główny założenia. Od strony placu zaplanowano większe cofnięcie kondygnacji. Pozwala ono na zaaranżowanie zadaszonej przestrzeni wejściowej do budynku, a także sceny letniej, podkreślonej półkolistą formą. Takie rozwiązanie w jasny sposób eksponuje przeznaczenie budynku oraz stwarza atrakcyjną zadaszoną przestrzeń dla wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
W obiekcie biblioteki cofnięcia kondygnacji zastosowano na pierwszym i drugim piętrze. Ze względu na dużą liczbę przeszkleń, zabieg ten pozwoli na ograniczenie penetracji bezpośrednich promieni słonecznych, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego dla funkcji biblioteki natężenia światła. Dodatkowo przeszklenia w budynku biblioteki zabezpieczono żaluzjowymi roletami zewnętrznymi. Kolejnym atutem jest wytworzenie zadaszonych tarasów, na które zapewniono bezpośrednie wyjście z kawiarni oraz holu relaksacyjnego.